Оснаживање жена кроз мере активне инклузије у Жабљу

Три кориснице пројекта „Жабаљ за одржива стамбена решења и активну инклузију”, који спроводи општина Жабаљ у сарадњи са Канцеларијом за инклузију Рома АП Војводине и Центром за производњу знања и вештина говоре на који начин су мере активне инклузије у оквиру пројекта допринеле квалитету њиховог живота и већој сигурности за њихове породице.

Мира има 31 годину, са своје двоје деце и мужем живела је у подстандардном насељу „Бороњ”. У оквиру пројекта Мира и њена породица добили су кућу, која је у потпуности реновирана и опремљена намештајем и малим кућним апаратима.

„Ово је за нас нешто сасвим ново и боље. Имаћемо нову перспективу, а наша деца неће морати да одрастају у насељу, где смо ми одрасли”, каже она.

У Жабљу је купљено и реконструисано десет кућа, за 10 најосетљивијих ромских породица, које су живеле у неадекватним и несигурним условима у подстандардном насељу „Бороњ”. Поред нових домова, корисници су подржани и кроз мере активне инклузије.

Мира је уписала часове вожње и каже: „Прво сам мислила да ја то нећу успети и да ће ми бити јако тешко. Када сам кренула у школу, сваки час ми је било све занимљивије. Учила сам ноћу због других обавеза и тест сам положила из прве.”

Такође, поред часова вожње Мира похађа обуку за стручно усавршавање за посластичара и планира да унапреди своје вештине, како би могла да развије сопствени бизнис, а истиче и да ће јој возачка дозвола омогућити да поред прављења колача може самостално да обавља и доставу.

Са циљем пружања подршке у образовању и боље социјалне инклузије одржане су и различите радионице и организовани излети за децу. Мира каже да јој много значи што њена деца учествују у овим активностима, које им помажу у учењу и где проводе време са својим вршњацима и постају самосталнији.

Корисници су поред обука за стучно усавршавање и подршке у образовању, добили и психосоцијалну подршку, превентивне здравствене прегледе, подршку у запошљавању, као и опрему и алате за стицање прихода.

„Стамбена помоћ коју смо добили, за нас ствара много лакше и боље услове живота. Зато што нам је близу вртић, школа, амбуланта…У старој кући немамо услове за хигијену, ни купатило, а овде ћемо имати једноставно све”, каже Софија, која живи у Жабљу са својом породицом.

Софија похађа обуку за фризера и истиче да је јако задовољна што ће моћи да ради у новом простору, али и да има додатне приходе. Такође, њен старији син је учествовао у радионицама за подршку у образовању и она објашјава да му је додатно учење много помогло и да је поправио оцене у школи.

„За мене је најважније што смо добили кућу. Једва чекам да се уселим, да имам мир са својом децом и супругом”, каже Миланка, која живи у насељу „Бороњ” са својом породицом.

Она у оквиру пројекта пројекта похађа и обуку за маникир и објашњава да жели додатно да се усаврши и да планира да одвоји простор у својој новој кући где ће моћи да ради.

Миланкина деца учествовала су у активностима које су организоване у оквиру пројекта. Она истиче да јој је посебно важно што ће њено старије дете сада кренути у вртић, што ће допринети томе да буде самосталније, као и да научи нове ствари и да се дружи са вршњацима.

Осим у Жабљу, пројекти социјалног становања и активне инклузије се спроводе у још 18 градова и општина у Србији са циљем да се обезбеде адекватна стамбена решења за 360 најосетљивијих породица, кроз изградњу, куповину и реконструкцију станова и кућа. Европска унија је за ЕУ СХАИ програм определила 27 милиона евра, а пројекат спроводи УНОПС у Србији.  Корисници су такође подржани кроз комплементарне мере активне инклузије, прилагођене индивидуалним потребама, које ће значајно допринети бољој социјалној инклузији.