ОДРЖАН СТРУЧНИ СКУП О РОДНО ЗАСНОВАНОМ НАСИЉУ У НОВОМ САДУ

У оквиру глобалне кампање „ 16 дана активизма у борби против насиља над женама“, Удружење полицајаца и грађана, уз подршку УНХЦР-а, организовало је стручни скуп који је одржан у понедељак, 9. децембра 2024. године у Новом Саду.

Скуп је отворио Бобан Павловић, председник Удружења полицајаца и грађана, који је поздравио све присутне и истакао да борба против насиља у друштву, посебно над женама, треба да буде заједничка и да се стално унапређује. Нагласио је да мултисекторска сарадња и промоција удруженог деловања владиних и невладиних организација представљају кључ за ефикасно сузбијање овог проблема.

 

На скупу су учествовали истакнути представници институција и организација, а међу говорницима је била и Љиљана Михајловић, директорка Канцеларије за инклузију Рома АП Војводине. У свом излагању, директорка Михајловић указала на специфичне изазове са којима се суочавају Ромкиње у контексту родно заснованог насиља, указујући на важност мултисекторског приступа у решавању овог проблема. Њено учешће истакло је значај интеграције социјалних, културолошких и економских аспеката у превентивне и подржавајуће мере.

Поред директорке Михајловић, на скупу су говорили:

Александра Крстић Јовић, саветница Министарке без портфеља задужене за родну равноправност, која је говорила о улози министарства у овој борби, Нинослав Јовановић, државни секретара Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, који је нагласио улогу државе у решавању овог друштвеног проблема; доц. др Драгана Ћорић, покрајинска омбудсманка, која је обрадила тему људских права у контексту фемицида.

Говориле су и одборние Скупштине Града Новог Сада, Данијела Малетић,  која је истакла значај економског оснаживања жена и мр Душанка Ђокић које је говорила о образовању као средства у превенцији насиља.

Адвокат Дане Кораћ осврнуо се на насиље над женама из улга правне праксе, док је представница МУП-а Далиборка Војводић Томић говорила о полицијским процедурама у случајевима насиља а о улизи тужилаштва говорио је Дамир Костовски, из Основног јавног тужилаштва Нови Сад а Хајрија Рамадани из удружења „ХАЈР“, изнела је перспективу жртава.Јована Вукша из Центра за социјални рад представила је улогу центра у поступцима заштите жртава, а Инес Савуљић, из удружења „Безбедна заједница“ говорила је о фемициду.

 

Скуп је закључен панел дискусијом, у којој је наглашена потреба за заједничким деловањем институција, организација и заједница у борби против родно заснованог насиља.

Канцеларија за инклузију Рома АП Војводине наставиће да активно доприноси иницијативама које подржавају Ромкиње и промовишу родну равноправност.