Делегација Матице ромске на обележавању годишњице Новосадске рације

Као и сваке године, 23. јануара на Кеју у Новом саду поред споменика „Породица“ одржан је комеморативни скуп у сећање на невине жртве Новосадске рације.

 

Под изговором обрачуна са устаницима, према историчарима, више од четири хиљаде цивила, Срба, Јевреја и Рома изгубило је живот у периоду од месец дана током ког су мађарски окупатори без милости убили и под лед бацили и 927 особа женског пола и 477 деце.

На комеморативном скупу сећање на жртве Новосадске рације учествовала је и делегација Матице ромске.

„Данас, са дубоким поштовањем и тугом, сећамо се свих оних који су страдали током историје, а посебно Рома, који су кроз векове трпели дискриминацију, прогон и насиље. Култура сећања није само подсећање на патњу, већ и позив на одговорност – да не заборавимо и да радимо на изградњи друштва које неће поновити грешке прошлости. Канцеларија за инклузију Рома посвећена је очувању сећања на страдања и пружању подршке у процесу помирења и јачања заједништва, уз сталну борбу за равноправност и људска права свих Рома.“ изјавила је Директорка Канцеларије за инклузију Рома АП Војводине Љиљана Михајловић.

Поред директорке Канцеларије за инклузију Рома делегацију Матице ромске чинили су Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне мањине, Александар Радуловић, председник извршног одбора Националног савета ромске националне мањине и Срђан Коломпар, МУП Републике Србије.

Присутнима се најпре обратио градоначелник Новог Сада, Милан Ђурић.

„Убијане су жене, деца и старији људи како би се додворили нацистичкој политици. Црна сенка је надвила Чуруг, Вилово, Гардиновце, Тител, Србобран и Нови Сад, гасећи српска и јеврејска огњишта. Ово место носи поруку шта може да се деси када правда утихне“, рекао је Ђурић на обележавању Погрома.

Ђурић је додао да је у питању догађај који је Нови Сад заувек завио у црно, те да су Шајкашка и Нови Сад поприште једног од највећих масовних убистава у Другом светском рату.

„То сећање ћемо чувати ако памтимо личности које смо изгубили. Мржња никад не сме бити јача од љубави, а ми морамо сачувати слободу Србије“, казао је Ђурић.

На комеморативном скупу обратио се и врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији Исак Асиел који је изјавио да је захваљујући снази своје вере, јеврејски народ је преживео векове. „Никада није посумњао у творца. Прихватање тешке судбине привид је ропског менталитета, иначе би јеврејски народ нестао још одавно. Хтели су да народ одустане и престане да се нада, али јеврејски народ се није сломио“.

Помен Српске православне цркве одржао је Митрополит бачки господин Иринеј, уз саслужење Епископа мохачког господина Дамаскина и новосадског свештенства.

„Подсетићу и вас и себе на смисао сећања на невине жртве прошлости. Прва и најважнија је да се за њихове душе молимо на дан сећања, значи да то сећање не негујемо само као ментално стање него их предајемо љубави божијој што је једино вечно сећање. Друга димензија тиче се нас самих. Немамо право на заборав, с једне стране из пијетета а са друге из опреза према ономе што се може десити у будућности како би се евентуални злочини спречили, рекао је Митрополит.

фото: Епархија Бачка

Комемеративном скупу присуствовали су и Председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас, заједно са потпредседницима Немањом Завишићем и Борисом Новаковићем, а делегација Скупштине АП Војводине положила је венац на споменик „Породица.

Са брода Речне флотиле Војске Србије, венац у Дунав спустила је председница Скупштине Града Новог Сада Дина Вучинић, а венац у име Покрајинске владе положила је председница Маја Гојковић, а присуствовао је и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, као и градоначелник Београда Александар Шапић.

 

У програму обележавања Новосадске рације учествовао је хор Јеврејске општине „Хашира“ и хор Саборне цркве „Свети Георгије“, а чланице Кола српских сестара послужиле су присутне кољивом и погачом.